Diary ideas.

18. august 2016 at 16:28 | Nikki Allen |  Motivation & Inspiration


Jak jsem se už zmínila v jednom ze svých článků, jsem posedlá plánováním. Mám ráda ten pocit, že na nic důležitého nezapomenu, nespletu se v důležitých věcech, vím, kdy vychází nový díl mého oblíbeného seriálu, popřeji svým přátelům k narozeninám včas, mám naplánováno, že vydám nový článek, přinesu do školy prezentaci v termínu, nebo že neporuším nic z toho, co jsem slíbila atd. Na všechny tyhle poznámky mi slouží můj diář. A za tu dobu, co ho používám, jsem už vychytala pár drobností, které mohou jeho používání ulehčit nebo zpříjemnit. Ráda bych se o ně s vámi podělila.

Asi nejdůležitější je vybrat si správný diář. Takový, který vám bude sympatický, bude se vám v něm snadno orientovat a bude na vás volat "Hej, nezapomínej na mě!" Já jsem se posledních pár let usídlila na formátu A6 a na uspořádání alá "1 den = jedna strana", takže mám celkem tlustý diář. A vyhovuje mi to. Příští rok si chci však vybrat nějaký větší, protože už mám tolik vychytávek, co chci do svého diáře vecpat, že mi začíná být malý. Každopádně - nepodceňujte obal! Je celkem rozdíl, jestli u sebe budete celý rok nosit obyčejnou černou knížku nebo barevný zápisník s překrásným motivem. Každému vyhovuje něco jiného, tak se nebojte projít několik knihkupectví a papírnictví, dokud vám nějaký nepadne do očí. Já se sháním po diáři každým rokem už v říjnu či listopadu, protože jsem neskutečně vybíravá. A buďte k sobě hodní - investujte do svého diáře peníze, konec konců - je to jen jednou za rok!

Když už máte diář, pečlivě si vyplňte první stránku - takové ty osobní údaje. To je třeba jedna z mých nejoblíbenějších činností. Použijte barvy, samolepky, ozdobné písmo… Prostě cokoliv, co se vám bude líbit. Napište si tam klidně i vaši oblíbenou přezdívku, link blogu nebo seriál, který milujete. Je to přeci úvodní strana do vašeho roku! Kresby či nalepené obrázky jsou také příjemnou alternativou. Potom doporučuji otevřít si stranu s poznámkami a napsat si tam důležité hesla, číslo vašeho účtu, důležité telefony nebo něco, co potřebujete, a mohlo by se vám stát, že to zapomenete.

Také si můžete určit symboly. Je to extrémně výhodné. Např. puntík pro události, hvězdičku pro narozeniny, srdíčko pro svátky, oslavy a výročí, odrážku pro běžné činnosti, čtvereček pro práci do školy, trojúhelníček pro aktivity online, kytičku pro setkání… Kolik si toho vymyslíte je jen na vás. Poznačte si tyto symboly někam do diáře, abyste si je mohli kdykoliv připomenout. Kdykoliv pak nahlédnete do záznamů na nějaký den, zorientujete se v nich mnohem rychleji.

Propiska je obyčejná, na to není radno zapomínat. Použijete-li na zapisování barevné tužky, fixy či propisky, bude váš záznamník hned veselejší. Tohle samozřejmě nemusí vyhovovat všem, já sama jsem si několik let vystačila s černou tužkou, ale uvidíte, že to je příjemná změna. Další vychytávkou jsou barevné lepící papírky pro důležité události, lépe se pak ve svých plánech vyznáte.

A teď přichází na řasu asi jedna z mých nejoblíbenějších věcí - poznámky u data, po okrajích a "pod čarou". Jde o to, že není nutné, abyste si zapisovali pouze povinnosti - zajít na poštu, na nákup, do lékárny, test z literatury, vyluxovat, utřít prach, zaplatit složenky atd. - udělejte si radost a zapisujte i věci, které vás těší, vaše pocity a myšlenky. Já si většinou něco píšu k datu. Nějaký pěkný citát, motto, hlášku, jméno mé oblíbené seriálové postavy, narozeniny mé oblíbené celebrity, zajímavé slovo, větu z knihy… Prostě cokoliv, co mě ten den napadne.

Občas jsou prostě momenty, kdy se nudíte, tak si v těchto chvílích udělejte čas na svůj diář. Uvidíte, že v něm pak vniknou zajímavé obrázky, různé nápisy, vtipné komentáře a tak. Když mám zrovna hektické dny nebo špatnou náladu a nestíhám, přečtete si po okrajích mého zápisníku běžně věty typu: "Jsem unavená už od toho, co jsem ráno vstala.", "Doprdele kdo to má asi všechno stihnout?", "Mám pocit, že se naše češtinářka zbláznila.", "Musím si už konečně najít čas na další díl PLL. Hned!", "Mě se nikam nechce, prostě jim napíšu, že jsem zaneprázdněná a půjdu si napustit vanu.", "Pitomý odpolední vyučování!" nebo "Jasně, jasně, zase za všechno můžu já." Ehm. Tohle každopádně není návod, jen jsem vám chtěla osvětlit, co znamenají moje denní poznámky. Jednou z mých oblíbených je tahle "OMG. Nemůžu tomu uvěřit." - ale neřeknu vám, k jaké události jsem jí napsala. Hah!

Poznámky pod čarou používám místo deníku, protože na ten už mi většinou nezbývá čas. Do první poloviny stránky na den vepíšu všechny ty důležité věci se symboly, o kterých jsem psala výš, úkoly, akce atd., a do té druhé - pod čarou - si večer zaznamenám, co jsem opravdu dělala a s kým a kde jsem byla. Občas tam je prostě jenom jméno filmu nebo název restaurace či čajovny. Většinou je tam záplava různých emotikonů, vykřičníků, srdíček nebo maličkých obrázků. Přece jen - ne vždycky děláte každý den přesně to, co máte naplánované dopředu, že jo. Plány se mění, a není od věci si po uplynulém měsíci zhodnotit, co jsme opravdu udělali a co ne. Taky si tam zaznamenávám věci, co jsem si koupila, pokud stáli víc peněz a podobné záležitosti.

Další mou radou je neškrtat. Pokud jste se v něčem spletli nebo byl nějaký z vašich plánů zrušen, označte ho křížkem nebo ho zalepte bílým lepítkem a přepište. Věci, co jste udělali, zvládli, stihli a absolvovali, si odškrtněte fajfkou. (Přísahám, že jsem tohle slovo ještě v životě nenapsala! :D) Škrtance znamenají chaos, a chaos vyvolává špatné pocity. Potom se vám může stát, že se na svůj diář vykašlete a on zůstane - chudáček - ležet nevyužitý. A to nechcete.

Vychytávek je spousta, já třeba miluji, když si zaznamenávám, u jakého dílu seriálu jsem skončila, nebo dokonce na prázdná místa vlepuji krásné fotky. Takové drobnosti vám zlepší den, jenom když se na ně podíváte. A to je přesně účel diáře - nejenom ulehčovat vám organizaci všeho, ale zlepšovat vám náladu. Váš diář je váš parťák. Zvykněte si brát jej s sebou do školy, do práce, na cesty… Prostě všude, kam se hnete. Můžete ho využít místo poznámek v telefonu, a pak se nemusíte vztekat, když máte náhodou vybitou baterku.

Já už se těším na svůj další diář, protože ten letošní už je celkem vyřízený, ze všech těch mých inovací. A to nemluvím o všech těch papírech, které v něm mám nastrkané a záložek, které musí pojmout. No jo, nikdo to se mnou nemá jednoduché, a to ani můj diář. Máte nějaké speciální záznamové vychytávky? Jestli jo, budu ráda, když se o ně se mnou podělíte.

Podle mě jednou z nejdůležitějších věcí na používání diáře je nezapomínat na něj a věnovat mu pozornost. Sežeňte si ozdobné svorky, pásky, lepítka, cokoliv, co se vám bude líbit. V diáři je na to vždycky místa dost. Nechte řádit svojí fantazii, i když jdete k zubaři. Klidně si tuhle poznámku - nebo jakoukoliv nepříjemnost - vlepte na papírku a po splnění ji vyhoďte. Nebo si do záznamníku napište třeba jen "PIKNIK" a k tomu na papírku nalepte seznam všeho, co máte mít s sebou a detaily, potom vám to nezabere tolik místa. Chápete? Čistý papír vám dává neomezené možnosti s ním nakládat. A hlavně je to jedna z nejlepších zábav, která se s vámi táhne celej rok.

Pokud nemáte na "vychytávky" čas, nezoufejte, a alespoň se snažte o svůj diář pečovat a vylepšovat ho maličkostmi, i to vám, věřte mi, zaručí ten spokojený pocit, o kterém se tady vykecávám. Těchto nápadů mám hodně, tak když byste chtěli další, stačí si napsat! Já si teď jdu "odškrtnout" poznámku, že mám napsat článek o "diářování"… A hned potom si uvařím kafe. Dneska už asi čtvrté. Eheh.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Elly Elly | Web | 18. august 2016 at 17:37 | React

Taky mám ráda plánování, ale bohužel, většinou si diář kupuji až v lednu, protože - já mám přeci čas - :D Na blogu jsem ale loni dělala My diary organization, tak se můžeš kouknout, jak si organizuji diář já:) ->http://elle-cullen.blog.cz/1503/my-diary-organization-2015

2 Elle Elle | Web | 18. august 2016 at 17:50 | React

Takhle podobně jsem si také upravovala své diáře 8-)

3 Marie Marie | Web | 18. august 2016 at 18:13 | React

Souhlas! Já bych akorát mohla začít používat nějaký ty barvy, no :D

4 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 18. august 2016 at 18:18 | React

Na tohle asi prostě nejsem ten správnej člověk :D Můj diář musí být vždycky co nejtenčí a nejmenší, čím je barevnější tím víc mě to štve a většinou tam zapisuji až když už je hotovo. Navíc ho často zapomínám doma. A když už si tam něco zapíšu včas, tak se tam pak nepodívám a danou věc stejně nesplním. V tomhle se víc spoléhám na svojí hlavu a vychází to. Vždycky jsem chtěla mít takový ten deník jako z filmu - barevný, přehledný, úhledný, s obrázky a nalepenými vzpomínkami. Ale prostě to nikdy nevyšlo a po pár dnech mě to přestalo bavit. Každopádně chovám obdiv k lidem, kteří si ten svůj vedou. Já na to prostě nejsem. :-)

5 Lany Lany | Web | 18. august 2016 at 19:15 | React

Zaujímavý článok, ktorý ma teraz úplne navnadil na diáre. Určite si musím nejaký zohnať a začať s organizáciou svojich vecí, lebo potom na všetko zabudnem.

6 world-of-infinity world-of-infinity | Web | 18. august 2016 at 19:28 | React

Vždycky, když čtu nějaký článek tohoto typu, tak si říkám, že bych taky měla začít. A začnu. Ale po nějaké době už diář není tak pěkný jako ze začátku. Většinou si poznámky totiž zapisuju o hodinách a většinou v rychlosti. Jediné, co se potom dá nazývat nějakou tou úpravou jsou moje malůvky, které se táhnou po celém bločku a mezi nimi jsou připsané informace o testech, úkoly apod. :D
Ale jinak je článek pěkný a opět mě inspiroval k nějakému tomu tvoření :)

7 Dubiouscat Dubiouscat | Web | 18. august 2016 at 19:40 | React

Já plánovat neumím. Kdykoliv si něco naplánuju, tak to nevyjde. Miluju spontánní akce.
Vždycky si koupím diář a používám ho týden. Jsem ztracená! Hrozně se to chci naučit, být taková ta holka, co má ve všem pořádek, ale já jsem asi  prostě moc chaotická. Ale pokusím se tebou inspirovat!

8 all-is-magic all-is-magic | Email | Web | 18. august 2016 at 20:34 | React

Mně stačí můj mini diářek, pár věcí mám i na mobilu. Plánování v oblibě moc nemám, ale mám toho v poslední době celkem hodně a párkrát se mi už stalo, že jsem na něco zapomněla :D

9 Georgí:)))Affs Georgí:)))Affs | Web | 18. august 2016 at 21:59 | React

Děkuji za návštěvu!
A máš to tu moc hezké,zajímavé články!
Já taky hrozně ráda plánuju a diář mám samozřejmně u sebe každý den! :-D

10 Liška Liška | Web | 18. august 2016 at 22:37 | React

Děkuji za návštěvu, o to víc mě to nadchlo, že se jedná o dalšího kofeinového maniaka, jako já :D

A zrovna i téma, které mě zaujalo. Letos poprvé (ano, poprvé ve svých tři a dvaceti letech) jsem si pořídila první diář. Zrovna jsem začala dělat tři různé brigády a směny si psala do poznámkového blogu. Velmi brzo jsem přišla na to, jak je to nepraktické a tak jsem si koupila diář, abych se v tom orientovala a... byla to láska na první poznámku :-D.

Už se těším, až pořídím další, většinu zmíněných věcí jsem už udělala, ale díky za další tipy :)

11 Natty Natty | Web | 19. august 2016 at 8:19 | React

I já ráda plánuji den, týden - celý život. :-) Bez řádu a pořádku je život chaotický a proto je plánování dobré. Blog - nemám, ale zapisuji si nyní na BLOG, :-D to důležité, co se mi jednou hodí a ty denní drobnosti plánuji u snídaně s manželem ústně. ;-) Pěkný den.

12 BornAsUnicorn BornAsUnicorn | Email | Web | 19. august 2016 at 9:14 | React

Já mám furt problém s tím najít nějaký diář, který by mi vyhovoval jak zevnějškem tak vnitřkem (a právě nemůžu najít žádný, který by mi vyhovoval vnitřkem :/).

13 Yuki Yuki | Web | 19. august 2016 at 9:47 | React

Tento článok akoby mi čítal myšlienky. :) Veľmi pekne napísané a musím povedať, že diáre prežívam tiež podobne ako ty. Celkovo milujem zošitky, zoznamy, plánovanie si, som na to priam "úchyl". :D Ale vybrať si správny motív diára? To je pekná makačka! :D

14 Eliss Eliss | Web | 19. august 2016 at 9:54 | React

Já si diář nevedu, ale důležité věci si píšu na lístky a ty se mi pak válí všude po byytě :-D

15 Anett Anett | Email | Web | 19. august 2016 at 10:41 | React

Zrovna mám diář před sebou, sice jenom mrňavý, ale taky si do něj píšu, kdy mám jít k dr, kdo má svátek, narozeniny, i menší poznámky, co jsem dělala. Někdy pár dní zapomenu, ale jindy se tam tolik slov ani nevejde. :-) Diář je fajn. Jen nevím, co by si kdo pomyslel, kdybych ho někde ztratila. :-D Díky svým sepsaným slovům si budu muset koupit nějaký spešl diář na rok 2017! :-D Díky.

16 Chloé Chloé | Web | 19. august 2016 at 12:30 | React

Ako som prešla na strednú, viac sa zaujímam práve o to, či mám diár, alebo nie :) Predovšetkým je to teda školský, no mám tam zapísané aj narodeniny či sviatky :) Niekedy je super zapísať si všetky veci, no veľakrát sa mi stáva, že aj napriek tomu, že ho mám, úlohy zo školy či rôzne písomky si tam nezapisujem :-D

17 B. B. | Email | Web | 19. august 2016 at 12:41 | React

Já si teda diářek upřímně nevedu, ale dost jsem o tom přemýšlela, souhlasím s tím, že ten diářek se mi musí líbit, jinak vím, že bych si do něj nezapsala ani tu úvodní stranu :D!
Já většinou všechny informace, co musím udělat atd., nosím v hlavě, ale občas se mi stane, že něco vypustím, proto o tom dost přemýšlím :).

18 MARY || BUBBLEGUM-BITCH MARY || BUBBLEGUM-BITCH | Web | 19. august 2016 at 14:06 | React

Tak v prvom rade som neskutočne rada, že nie som jediná, ktorá je posadnutá plánovaním! :D Bez svojho diáru by som asi nevedela existovať, keďže mám strašne zlú pamäť a tendenciu na všetko zabúdať. Tiež som si určitú dobu veci zaznamenávala len modrým alebo čiernym perom avšak tiež som dospela k názoru, že mi oveľa viac vyhovuje, keď mám diár farebný, je to pre mňa o dosť prehľadnejšie a vyzerá to aj krajšie :D Inak celkovo na diári sa mi páči, že sa tam dá písať fakt všetko, ja si tam píšem napríklad aj tipy na pesničky, web stránky a produkty, ktoré mi náhodne prezradia kamošky, lepím si tam zaujímavé veci, na ktoré natrafím v časopisoch, playlisty za určité obdobia, ku každému dňu si píšem, aký film alebo seriál som zhliadla, dokonca si tam píšem pravidelné zápisky o mojom odkladaní peňazí na jednu vec, ktorú mám dlho vysnívanú :D Vždy si napíšem, koľko peňazí som pridala do šporiteľničky a koľko ešte musím našetriť. Je to pestré a preto ma to tak strašne baví :D Čo sa týka škrtania, nikdy zásadne nič neškrtám! :D Kúpila som si gumovacie perá, ktoré ma už niekoľkokrát zachránili :D Na záver už len dodám: nádherný a inšpiratívny článok, snáď ti nebude vadiť, keď si tvoj blog pridám k obľúbeným :)

19 Dulce Nika Dulce Nika | Web | 19. august 2016 at 14:45 | React

Diar je skvela vecicka. Ja by som bola bez neho stratena, len mi je luto, ze cez leto ho vyuzivam upln

20 Dulce Nika Dulce Nika | Web | 19. august 2016 at 14:46 | React

*upln minimum

21 Broken girl Broken girl | Web | 19. august 2016 at 19:20 | React

Taky jsem posedlá plánováním, akorát si to nikam nezapisuji ;) Diář používám jenom do školy, takže jsem si teď kupovala nový se sovičkami ♥ Jinak jsem zvyklá používat pouze modrou propisku - přijde mi to jednoduché a přehledné ;)

22 Silmarilli Silmarilli | Web | 20. august 2016 at 13:05 | React

Já né že bych byla posedlá, ale pravda je taková, že diář taky vlastním a je pro mě obrovským pomocníkem. Protože jak by řekl můj polovičák " i hlavu by jsi zapomněla, kdyby jsi jí neměla přidělanou na pevno". A tak to se mnou je, takže bez diáře bych prošvihla plno věcí ...

23 Elík Elík | Web | 20. august 2016 at 14:47 | React

Taky mám ráda, když na nic nezapomenu a všechno vím v čas. Jelikož bych si strašně ráda psala diář, tak mě je stejně k níčemu. No abych to správně vysvětlila, já když si ho koupím, tak možná pár měsíců ho používám ale jenom tak na efekt, protože se mi to líbí si do toho psát. Jenže já jsem taková, že ho stejně nepotřebuji, protože nějakým zázrakem to všechno mám prostě v hlavě :-D ...Tak proto už jsem ukončila takoví ten fenomén, toho že si stále dokola budu kupovat diáře, které vlastně stejně nevyužiji, i když bych ráda. Jinak moc pěkný typ a krásný článek.

24 crazyjull crazyjull | Web | 21. august 2016 at 17:06 | React

Já jsem si teď z jednoho sešitu A4 udělala něco jako diář a zapisuji si tam snad všechno. Hlavně ty seriály a tak. :D Na rok 2017 jsem si koupila takový malý diářek jen na takové ty hlavní věci a je úplně cute. :D

25 Switch Switch | Email | Web | 21. august 2016 at 18:21 | React

Taky mám diář, ale už půl roku jsem na něj kašlala (to období jsem strávila jako zombie, kašlala jsem na všechno).
Nicméně teď mám diář, kam jsem si nechala podepsat z tábora lidí, které jsem měla nejvíc ráda a to je můj poklad :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement

Nobody can go back and start a new beginning,
but anyone can start today and make a new ending.

[Nikdo se nemůže vrátit a vytvořit nový začátek,
ale každý může začít dnes a vytvořit nový konec.]