16 types of morning people.

12. august 2016 at 15:03 | Nikki Allen |  My point of view


Našla jsem jeden z mých nejpřipravovanějších článků, který vznikl někdy přes školní rok, když jsem ráno jezdila metrem a celkem mi z toho tekly nervy. Prostě mi to nedá ho nepublikovat. Taky se už tak šíleně "těšíte" na ranní vstávání?

Seděla jsem na samostatném sedadle v posledním vagónu metra, jako obvykle každé ráno, a snažila se vyhrabat z kapsy mobil. Přepnula jsem si jinou písničku a pak se tupě zakoukala před sebe, protože jsem prakticky ještě spala, což také není nic neobvyklého, vzhledem k tomu, že vstávám už v půl páté ráno. Mor. Jak jsem tak neměla co dělat, zabloudila jsem pohledem po lidech. Většinou na lidi ráno kašlu - budu upřímná - a věnuju se všem aktivitám, které jsem ráno nestihla. Pro představu třeba snídani, učení se na právo, spaní… Ten den ale ne, nějakým zázrakem jsem měla všechno hotové. Zaujalo mě pár lidí, kteří se samostatně věnovali určitým činnostem a vyzařovali zcela odlišné vlnění a energii. Tak přišel tenhle nápad a já i po několik dalších rán sledovala lidi v ranním metru a solidně se bavila. Došla jsem k jednoduchému shrnutí svého pozorování, a to k 16 typům lidí, které ráno můžete potkat v metru, pokud jedete delší trasu, třeba jako já.

1) Spící

Spáči nejsou po ránu žádným "boom". Ne každý se stíhá ráno probrat a tak se stává, že polovina všeho toho lidu v metru má zavřené oči, a i přes nepohodlnou polohu (no přiznejme si, že metro není postel!) se dokážou ještě na chvíli dostat do své říše snů. Vtipné je, když vidíte, jak se někdo probere "too late" a přejede zastávku. To se z nich stává rázem člen následující skupiny. Tak jednoduché to je.

2) Naštvaní

Myslím, že je vám jasné, jak se může pozdě probuzený člověk v ranním metru po cestě do práce či do školy dostat do skupiny naštvaných - velmi snadno. Jak se říká: "Kdyby lidé dokázali zabíjet pohledem…" Je dost lidí (a že jich je hodně), kteří rozhodně netvrdí, že ranní ptáče dál doskáče, nýbrž spíše chcípne. Ne všichni, díky bohu, mají potřebu projevovat svůj názor už ráno v metru, ale jsou i takoví, a to pak jejich spolucestující musí snést pohled na velmi nepříjemné výrazy. Okázale se mračí na okolí a dávají najevo, jak moc nesnáší rána, jako by chtěli naštvat i ostatní pasažéry. Když se na mě podívají, tak bych je nejradši praštila. I když netvrdím, že bych taky občas ráno nejradši nezabíjela, když musím vstát tak brzo. Prostě všichni "milují" ranní vstávání, nemám pravdu?

3) Polo-spící

Myslím, že charakteristika bude naprosto stručná. Lidé, kterým se co 10 sekund zavírají oči, nejeví zájem o okolí, a když je otevřou, tak se pouze protáhnou, rozespale se rozhlédnou, na rozdíl od spících zjistí, na jaké jsou zastávce, a pak je zase zavřou. V mnoha případech tito cestující lehce spadnou do skupiny spících. Prostě většina skupin se tak nějak prolíná.

4) Nenasnídaní

Hlad se prostě těžko skrývá. A proč taky? Když v metru máte tolik času… Vídám spoustu takových, kteří jsou schopni celou cestu něco jíst. Častokrát mám pocit, že mají bezedné tašky a musím se smát. Dost lidí jezdí se sáčkem jídla v ruce, který si zrovna sehnali v nějakém stánku a postupně vyprazdňují jeho obsah. Není nad teplé koláčky nebo pletence, no ne? A kdo nerad sladké, má bagetu. Lidi prostě ráno mají hlad. No Nikki, teď si na to přišla!

5) Modelky

Pokud jste si mysleli, že ta dokonalost, co přijíždí do cílové stanice, už takhle dokonalá vyrazila, tak se pletete. Ráda vás vyvedu z omylu, protože každé ráno pozoruji několik manekýn, kterým stačí i deset minut k tomu, aby na sebe nanesly několik vrstev makeupu včetně rozjasňovače, tuny řasenky, tlusté černé linky a rtěnky. Jakmile si dodělají líčení (a to včetně obočí), přejdou na vlasy. Prostě se nenudíte ani minutu, když jim věnujete chvíli pozornost. Obvykle si vás vůbec nevšimnou, a pokračují ve svém vizážistickém díle, i kdyby metro neohlášeně zahnulo do Narnie…

6) Nešťastní

Jsou to lidé, kteří ve vás vyvolávají nutkavý pocit, že byste se jich měli zeptat, jestli jim můžete nějak pomoct nebo jestli něco nepotřebují. Předpokládám, že by to čistě teoreticky mohli být ti ze sekce "nenasnídaní", kteří s sebou nemají jídlo. Ale je to jenom odhad, samozřejmě.

7) Studující

Ne každý se stihne naučit všechno už den předem, takže to dohání ráno v metru. Obvykle si něco mumlají a co minutu se podívají někam "do dáli", aby si ujasnili, co se vlastně učí, a ověřili si, že si to pamatují. Většinou spadají do mladšího osazenstva ve vagónu. Ostatní s knihou v ruce spadají do další kategorie.

8) Čtenáři

Ti, co ráno nemají co dělat a ve svém volném čase nestíhají, vyplní ranní cestování knihou nebo časopisem. Nevím, co víc bych k tomu dodala, prostě když máte rozečtenou napínavou knihu - znáte to - chcete číst úplně všude… pořád. A velkou část pasažérů, co ráno čtou, tvoří novinoví maniaci. Noviny jsou přece základ dne! :D

9) Muzikomilové

Řekla bych, že tahle skupinka je asi nad všemi ostatními, protože minimálně polovina všech lidí má v uších sluchátka a poslouchají hudbu. A je jedno, jestli u toho jí nebo spí… Prostě hudba vládne všem. A máme tu další moudro dne.

10) Coffeeholici

Ať už jedou kolem Starbucks nebo kolem obyčejného metrového stánku s kávou v papírovém kelímku, neodolají. I já se mezi ně řadím. PŘEKVAPIVĚ. Protože horké kafe vám ráno dokáže zvednout náladu, a to minimálně o 20%. A navíc se vyhnete usnutí, což se hodí, pokud nechcete jet až do depa. Nezapomeňte, že každé procento rozjasněné nálady se ráno hodí!

11) Akční

U akčňáků nikdy dopředu nevíte, co budou dělat, protože střídají činnosti jako na běžícím pásu. Dokážou se s hudbou v uších najíst, nalít do sebe kafe, přečíst celé noviny a ještě se naučit nová anglická slovíčka, a to za necelých 15 minut. Občas sebou prostě musíte hodit, když zaspíte… Já jsem většinou v téhle skupince, ačkoliv některá rána věnuji pouze jedné nebo dvěma činnostem.

12) Rozhlížející se

Název vypovídá za vše, ne? Existují dvě podskupiny rozhlížejících se lidí. Ta první všechny kolem sebe okatě hodnotí a uvažuje, jestli se támhleté paní hodí boty ke kabátu a ta druhá prostě kouká kolem sebe, protože nemá co dělat. Je to jednoduché. Sledující člověk jsem byla i já, když jsem psala tenhle článek. Hold nikdy nevíte, proč se na vás někdo dívá. Tak se usmívejte, protože by se vám to mohlo hodit (a nebudete zařazeni do skupiny naštvaných). A navíc úsměv po ránu osvěží, věřte mi.

13) Mobiloholici

Předpokládám, že tohle slovo neexistuje, ale nějak nemůžu přijít na žádné vhodnější.... Takže už existuje. Od teď. Mobiloholici jsou vzorovou ukázkou dnešní společnosti. Dokáží celou cestu v metru strávit přilepení na displeji mobilu, občas i tabletu, nebo dokonce i psaním na notebooku. Prostě nemají co jiného na práci, a v určitých případech to i chápu. Co když třeba ten mladý pohledný muž potřebuje ráno dodělat něco do práce? Okay, to beru. Ale jinak? Tihle lidi do vás klidně vrazí i při nastupování, i při vystupování, a ani se neomluví. Vrrrr.

14) Povídaví

Tohle jsou většinou nějaké studentky nebo matky, co vezou děti do školky nebo do školy. A občas i páry. Celou cestu o něčem diskutují a pak se dělí na dva případy. Buď se obejmou, rozloučí a jeden z nich vystoupí, nebo vystoupí oba najednou a pokračují v debatě. Vůbec mi nevadí, jsem naopak ráda, že si někdo ještě s někým dokáže povídat, ale jen do té míry, než nezačnou být tak hlasití, že jim rozumím každé slovo. To se pak taky nedokážu tvářit nadšeně. Teda pokud se nebaví o něčem co mě vážně, ale vážně zajímá. Věřte mi, nechcete ráno poslouchat o mrkvi na zahradě a nové milence, když se máte učit.

15) Návštěvníci

To jsou přesně ti lidi, co nastoupí jen na jednu nebo dvě zastávky, takže je ani nestačíte začadit do nějaké skupiny a už jsou pryč. Nezávidím těm, co musí ráno milionkrát přestupovat… Ale návštěvníci jsou vlastně ti nejlepší spolucestovatelé, protože vás po ránu nestačí tak rychle naštvat a zase vystoupí a uvolní místo ve vagónu. Všichni ostatní je mají rádi. Když je ale úplně narvané metro, a oni nastoupí /i když jen na chvíli/ tím způsobem, že všechny za sebou namáčknou dozadu na ostatní ještě víc, než už jsou, nikdo se na ně - překvapivě - neusmívá.

16) Neutrální

To jsou ti, kteří vypadají, jakože přemýšlí, nebo nevypadají vůbec nijak. Snílci s otevřenýma očima koukající se do jednoho bodu. Ti jen sedí nebo stojí a jinak nedělají vůbec nic. To já nedokážu být ráno tak v klidu, samozřejmě pokud nespím.

Jasně, že je asi více skupinek, i vy byste určitě vymysleli další, ale já už jsem toho napsala dost. Dokážete se do nějaké z těchto kategorií zařadit? A do jaké? Budu ráda, když mi dáte vědět, protože jsem se s tímhle článkem vážně patlala. Víte, jak je těžké přesvědčit můj mozek, aby pořádně myslel UŽ ráno? Skoro nemožné! Mějte se krásně a všem, kteří ráno jezdí delší trasy metrem, přeji pevné nervy!
 

1 person judged this article.

Comments

1 Andey Andey | Web | 12. august 2016 at 20:53 | React

Skvělý článek :
Já do školy jezdím vlakem, ve kterém si někdy čtu, učím se, poslouchám písničky, nebo si s někým povídám. Záleží na situaci.

2 crazyjull crazyjull | Web | 12. august 2016 at 21:46 | React

Tak tento článek si pamatuji. :D

3 Hannah Hannah | Email | Web | 13. august 2016 at 8:08 | React

Já mám za to, že jsem tenhle článek už jednou četla a to na minulé verzi tohoto blogu :-) Musím říci, že se ti článek povedl :-) Pak když jsem jela metrem, tak jsem se si vzpomněla na tvůj článek a rozhlédla se okolo sebe. Jak ono to sedělo :-D :-D

4 Butty<3 Butty<3 | Web | 13. august 2016 at 8:28 | React

Ahojky,  předem děkuji za komentář a návštěvu na mém blogu.
Článek popisující různé typy lidi je fakt super. Jezdím do práce autobusem každý den a všechny ty typy bych umělá zařadit mezi lidi s kterýma se potkávám ráno v 5 v autobuse :-D

5 pal pal | Web | 13. august 2016 at 10:48 | React

Já mám za to, že tvořím docela vyváženou směs polospícího muzihomilního coffeeholika. Zajímavé zamyšlení c:

6 Dulce Nika Dulce Nika | Web | 13. august 2016 at 11:50 | React

ja som dobrý hybrid viacerých :-D
inak dobrý článok :-)

7 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 13. august 2016 at 16:08 | React

Pěkný článek

8 Broken girl Broken girl | Web | 13. august 2016 at 18:04 | React

Vstávám ve stejný čas jako ty, takže s tebou soucítím ;) Já patřím rozhodně do 1. skupiny, akorát jsem ještě nikdy zastávku nepřejela #díkybohu :D

9 S-hejvi S-hejvi | Web | 13. august 2016 at 20:15 | React

Já bych řekla že občas jsem všechno dohromady :D

10 Eleanor Eleanor | Email | Web | 13. august 2016 at 20:24 | React

Neutralni bych hodila do jednoho pytle se spicimi :) jinak ti rozhlizejici mohou byt i filosofove - nas profesor se permanentne rozhlizi a pozoruje, co kde lita a je fascinovan malickostmi:)

11 sarushef sarushef | Web | 14. august 2016 at 15:42 | React

Já jsem především spící :D

12 Paralela Paralela | Email | Web | 14. august 2016 at 18:26 | React

zásadou je nebýt brzo ráno v metru, ale v posteli :D

13 Kiara Kiara | Email | Web | 16. august 2016 at 11:07 | React

Do školy jsem vždycky chodila pěšky, takže zatím nevím, jaká jsem skupina. Buď studující, čtenář nebo neutrální, asi... :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement

Nobody can go back and start a new beginning,
but anyone can start today and make a new ending.

[Nikdo se nemůže vrátit a vytvořit nový začátek,
ale každý může začít dnes a vytvořit nový konec.]